مصاحبه

- در این بازار گسترده که گاه تخصصی هم می شود مشتری ها چگونه می توانند به تفاوت ها پی ببرند ؟

نکته مثبت اینجاست که وقتی شما از یک کمپانی معتبر خرید می کنید این خرید آگاهانه است بدین دلیل که مشخصات دقیق پارچه و آستر در داخل برچسب (لیبل) جیب سمت چپ کت نوشته شده است برای اطلاع خواننده ها در دبی لباس هایی با پارچه 65% پلی استر و 35% ویسکوز با آستر نایلون با قیمت 1200 درهم ، لباس هایی با پارچه 35% پشم و 65% پلی استر با آستر نایلون با قیمت حدود 1800 درهم و همین طور لباس های 100% پشم با آستر ویسکوز با قیمت بیش از 4800 درهم وجود دارد که همه آنها برچسب ها و اطلاعات دقیق را دارند.

- مشتری از کجا بداند و اطمینان داشته باشد اطلاعات برچسب ها درست است و تقلبی در کار نیست ؟

بیشتر این کمپانی ها اعتبار و سابقه چندین ده ساله دارند و تقلب نمی کنند و در صورت انجام چنین کاری جریمه های سنگینی در انتظارشان خواهد بود و این یکی از حسن ها و مزیت های اجناس مارک دار است چون مشتری می داند چه جنسی می خرد.

- چگونه می توانیم کالاهای تقلبی را از کالاهای اصلی تشخیص بدهیم؟

می توانم به مواردی اشاره کنم که با نگاه کردن به آنها مشتری بتواند کالای اصلی را از تقلبی تشخیص بدهد.
اول این را بگویم مارکهای زیادی امروز در ایران عرضه می شود که متاسفانه اکثر آنها اصلا وجود خارجی ندارد و ساختگی است یک اسم ایتالیایی را مارک کرده اند و به مشتری هم می گویند این کت شلوار ایتالیایی است.

- اینها را که شما  تخصص دارید و می دانید، مردم از کجا بدانند یک مارک وجود دارد یا ندارد؟

اگر مارکی واقعاً وجود داشته باشد، باید مردم بتوانند به سایت اینترنتی آن مراجعه کنند و اطلاعات بگیرند.باید فروشنده کاتالوگ آن را که نشانی ، شماره تلفن ، شماره فکس ، سایت اینترنتی داشته باشد به مشتری نشان دهد. صرف داشتن یک اتیکت ، لیبل و یا نوشتن یک سایت روی لباس کافی نیست . من دیده ام بعضی وقت ها نشانی سایت را نوشته اند و اصلا چنین سایتی وجود ندارد .

- ممکن است به عناوین شرکت های پر آوازه و معتبر تولید کننده پوشاک که وجود خارجی دارند اشاره کنید؟

توجه داشته باشید که در سطح دنیا 30 الی 40 مارک معروف وجود دارد نه 200 مارک . به هر حال من به اسامی شرکت هایی اشاره می کنم که دارای سایت اینترنتی هستند.

- ویژگی های این مارکهای معروف که به مشتریان کمک می کند سره را از ناسره باز شناسند کدام است ؟

آستر باید مارک دار باشد ، در پوشاک تولیدی این شرکت ها ، عنوان تجاری با روشی شبیه به گلدوزی در متن آستر کت بافته شده و به وضوح دیده می شود . دقت داشته باشیم که گاه برای تقلب بعضی از مارکهای معروف را در آستر کت به وسیله غلطک داغ می زنند یا چاپ می کنند . در حالت اول ، اگر آستر را لمس کنید ، حروف به شکل برجسته قرار گرفته اند اما در حالت دوم قسمت داغ خورده در حالت فرورفتگی قرار دارد. استثنا : در مواردی مثل لباس شب ، انواع آستر طرح دار مثل آستر های براق مورد استفاده قرار می گیرد. در ضمن تنها مارک معروف در دنیا که از آستر ساده و بدون طرح استفاده می کند ، ((گروه آرمانی)) است ( حال که سخن از آرمانی به میان آمد بد نیست بدانید این پوشاک را از قیمت بسیار گران آن هم می توان  شناسایی کرد . یک دست کت و شلوار (جیورجیو آرمانی ) به قیمت 1800 دلار به فروش می رسد و اگر به طور مثال به بهایی 600 دلار عرضه شد تردید نکنید که تقلبی است).

- آیا احتمال ندارد کت و شلوار استوک (بر گشتی ، کالایی که مازاد است و به فروش نرسیده) باشد و در نتیجه به بهای کمتری به فروش برسد ؟

خوب هست این را هم بدانید که شرکت های مورد نظر ، کالای استوک ندارند. برای مثال در دنیای 7 میلیارد نفری ما سالانه فقط یک میلیون عدد از انواع پوشاک و تولیدات "آرمانی" ( جین، کت شوار، بلوز، پیراهن، تی شرت) به بازارها عرضه می شود، بنابراین با وجود حراجی های پایان هر فصل که قیمت ها کاهش در خور توجهی میابد ، کالای استوک معنایی ندارد .

- با تشکر، ممکن در مورد پوشاک اصل و تقلبی ادامه دهید؟

البته. از هموطنانم می خواهم هنگام خرید پوشاک مارک دار، از فروشنده بخواهند چند دست لباس از یک مارک با رنگ و طراحهای متفاوت به آنها عرضه کنند. با توجه به اینکه در داخل جیب بغل هر یک از کت و شلوارها لیبل خط تولید شامل کد های تولید، پارچه، رنگ، برش، آستر، لایی و نوع پارچه تعبیه شده، لازم است هر یک از لباس ها، کد مربوط به خود را – که با کد های مربوط به لباس های دیگر متفاوت است – داشته باشد که در این صورت می توان تا حدودی اطمینان داشت لباس های مورد نظر تقلبی نیستند. توجه: در کارخانه های بزرگ برای هر کالایی که تولید می شود یک کد مستقل تولید در نظر گرفته می شود. برای مثال در مورد پارچه هایی با مواد یکسان کد های مختلف برای رنگ های متفاوت پیش بینی می شود.

- آیا همه شناسه ها بر روی آستر کت حک شده یا با بررسی شلوار هم می توان کالای حقیقی را از دروغین بازشناخت؟

به دمپای شلوار، نوعی تسمه با مواد ضخیم دوخته می شود تا در تماس با کفش دچار سایش نشود. اگر این تسمه به دمپای شلوار دوخته نشده باشد، آن را به عنوان قطعه یدکی در جیب کت قرار می دهند. از هموطنان می خواهم که دقت کنند: اگر به فروشگاهی وارد شدید و آن فروشگاه خود را نماینده یک مارک معروف معرفی کرد حتماً از آنها گواهی نامه (CERTIFICATE) آن شرکت معروف را بخواهید. ژورنال های آن مارک را بخواهید و مطمئن شوید مشخصات کامل کمپانی روی آن ذکر شده باشد. نکته پایانی اینکه معمولاً در یک کت و شلوار مارک دار حداقل 2 الی 4 لیبل که روی آنها مشخصات تولید نوشته شده باشد وجود دارد، یکی در داخل جیب سمت چپ یا راست، یکی سر آستین، یکی داخل شلوار و یا یکی در داخل جیب شلوار.